Úvodní stránka > Detail zboží >

Detail zboží

Ostružiník - výluh z pupenů 50 ml

Ostružiník - výluh z pupenů 50 ml
Tento produkt je vhodný na příznaky:Osteoporóza, revma, Močové ústrojí
Výrobce:Naděje
Balení:50 ml
Dostupnost:skladem
Záruka:-
Kód:P35



Popis:

Odborná literatura uvádí tyto účinky: působí antiskleroticky, antidegenerativně, zlepšuje fibromy, pomáhá při zlepšení revmatismu a dny, při odstranění artrózy a osteoporózy. Řeší: artróza, artritida, bolesti zad, borelióza, cysty, klouby, vlasy.dna, menopauza, myomy, osteoporóza, pocení.

Ostružiník křovitý

  • Latinský název: Rubus fruticosus
  • Účinně pomáhá při: Droga je močopudná, staví krvácení, dezinfikuje trávicí i močové ústrojí. Můžeme jí také aplikovat v podobě kloktadel, působí i proti kašli. Zevně lze využít na koupele a omývání ekzémem postižených partií pokožky a při kožních zánětech. Znám je vliv protiprůjmový.
Ostružiník křovitý Ostružiník křovitý Ostružiník křovitý

Botanický popis a pěstování:

Ostružiník křovitý je keř s dvojitými prýty (stonky s listy). Dvouleté nebo i víceleté poléhavé a dřevnaté lodyhy jsou květonosné, jednoleté pruty jsou neplodné. Lodyhy jsou ostnaté, listy střídavé, řapíkaté, 3 až 5 četné s pilovitě zubatou čepelí. Květenství je latnaté nebo chocholičnaté, pětilístková koruna bílá nebo narůžovělá. Souplodí, známá ostružina, je tvořeno z více než 20 černých, neojíněných peckoviček, srostlých s lůžkem. V době plné zralosti jsou ostružiny tmavě modré až černé. Rostlina kvete v červnu a začátkem července.Ostružina je velmi hojný křovištní keř, častý na lesních mýtinách, podél cest, u starých zdí, v příkopech a remízcích.

Sběr a používané části:

Pro potravinářské účely sbíráme plody, pro léčebné účely výhradně list. Listy sbíráme nejlépe v květnu a červnu, před rozkvětem rosltiny, odpoledne mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou.

Způsob použití:

Vhodnou formou je nálev nebo krátce vařený odvar (maximálně 1 minutu). Pro potravinářské účely se droga obyčejně fermentuje. Proti průjmu si připravíme odvar z 1 polévkové lžíce suchých listů, které přelijeme šálkem vařící vody a necháme přikryté ještě 10 minut vyluhovat. Poté vše přecedíme a pijeme po doušcích. Takto po troškách můžeme vypít i několik šálků denně.

Zajímavosti:

Můžeme si také vyrobit chutné a zdravé ostružinové víno. Čisté, zralé ostružiny dáme do nádoby z kameniny nebo polévané hlíny a důkladně rozmačkáme. Přikryjeme textilem a necháme 2 dny stát při pokojové teplotě, šťávu přecedíme, změříme její množství a na den odložíme. Stejné množství vody jako změřené šťávy vylijeme do nádobky se zbytkem ovoce a necháme přes den vyluhovat. Příští ráno znovu přecedíme a změříme množství tekutiny. Obě tekutiny pak vlijeme do demižonu a smícháme dohromady. Na litr šťávy přidáme 250 g krystalového cukru, 1 g kyseliny vinné a 1 čajovou lžičku pivních kvasnic rozmíchaných ve 2 až 3 polévkových lžících teplé vody. Zátka na uzavření musí být provrtána a musí v ní být zastrčena skleněná trubička. Nádoba se uloží na teplé místo s rovnoměrnou teplotou. Po 6 týdnech se může víno plnit do lahví.


„Informace v tomto odstavci převzaty z publikací: J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin I. – VII díl.“


Doporučené položky