Úvodní stránka > Detail zboží >

Detail zboží

Měsíček lékařský - výluh z pupenů 50 ml

Měsíček lékařský - výluh z pupenů 50 ml
Tento produkt je vhodný na příznaky:Zánět střev, Protizánětlivé účinky, Dvanácterníkové vředy
Výrobce:Naděje
Balení:50 ml
Dostupnost:skladem
Záruka:-
Kód:P32



Popis:

Revitalizace kůže, blahodárné účinky na dýchací cesty, podpora funkce jater a tenkého střeva, usnadnění překonávání stresu a vyčerpání, oddalování nástupu projevů pokračujícího věku.

Měsíček lékařský

  • Latinský název: Calendula officinalis
  • Účinně pomáhá při: Měsíček je jednou z nejúspěšnějších léčivých bylin. Při vnitřním podávání příznivě ovlivní činnost jater a žlučníku. Uplatňuje se v léčbě astmatu, kašle, při bušení srdce, upravuje menstruaci, hojí vnitřní i vnější záněty, můžeme jej užít i při vředové chorobě žaludku a dvanácterníku, zánětech střev, Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě. Droga působí také mírně sedativně a snižuje reflektorní dráždivost, zlepšuje práci srdce při mírném poklesu krevního tlaku a působí antibioticky. Je to jedna z mála léčivek, které vykazují kancerostatický efekt i při normálním podáváním formou čaje, zejména v oblasti trávicího ústrojí a ženských orgánů. Droga hojí ušní a oční záněty a lze ji užít i pro přípravu kloktadla ústní dutiny. Přestože její sedativní působení je mírné, ovlivňuje odolnost nervové soustavy.
Měsíček lékařský Měsíček lékařský Měsíček lékařský

Botanický popis a pěstování:

Měsíček je letnička, dorůstající asi půlmetrové výšky, s vřetenovitým kořenem. Má hranatou, rozvětvující se lodyhu s přisedlými listy, které mají celokrajnou čepel. Složnokvěté květenství se skládá ze zeleného kalichu, vnitřních rourkovitých a jazýčkovitých obvodových květů temně oranžové barvy, uspořádaných do dvou nebo tří kruhů. Plodem je srpovitě zkroucená nažka.Měsíček je pěstovaná bylina, občas zplaňující. Vedle plnokvětých temně oranžových forem můžeme vidět i květy světle oranžové až žluté, výjimečně i bílé. Pro farmaceutické účely jsou žádány především tmavě oranžové květy.

Sběr a používané části:

Drogou je květ, přesněji řečeno obvodové okvětní jazýčky, případně i celý květ s kalichem. Sbíráme jej od poloviny června do konce srpna, někdy i počátkem září, nejlépe krátce před polednem.

Způsob použití:

Čerstvá bylina, jemně naklepaná, aby pustila šťávu, omotaná kolem nohou přes noc, má velmi příznivý účinek na křečové žíly. Obklad musíme zafixovat, aby v noci nespadl. Efekt je patrný během týdne.Vhodnou čajovou formou je odvar, připravovaný obvyklým způsobem, doba varu nesmí překročit 1, maximálně 2 minuty.Pro vnější užití (klyzma, výplachy pochvy apod.) doporučujeme dvojnásobnou až trojnásobnou koncentraci než pro vnitřní užití.

Zajímavosti:


„Informace v tomto odstavci převzaty z publikací: J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin I. – VII díl.“


Doporučené položky