Úvodní stránka > Detail zboží >

Detail zboží

Pelargonie 50 ml

Pelargonie 50 ml
Tento produkt je vhodný na příznaky:Srdce, Cévy, Deprese
Výrobce:Naděje
Balení:50 ml
Dostupnost:skladem
Záruka:-
Kód:T31



Popis:

Pelargonie růžová

Odborná literatura uvádí tyto účinky: čistí cévy od sklerotických usazenin, působí jako kardiotonikum, posiluje srdce, má antidepresivní účinky a protizánětlivý vliv, léčí průdušky a kašel. Dále řeší: angina pektoris, ateroskleróza, bércové vředy, cévy, energie, infarkt, migréna, žíly, stres, nervozita.

Pelargónie růžová

  • Latinský název: Pelargonium radens
  • Účinně pomáhá při: Účinně působí především geraniová silice, a proto se za léčivé pokládají pouze vonné druhy pelargónií (pelargónie růžová, pelargónie nejvoňavější).Pelargonie čistí cévy od sklerotických usazenin, působí jako kardiotonikum, uplatňuje se při doléčování infarktu myokardu, anginy pectoris a může také posilovat stárnoucí srdce. Působí příjemně sedativně, má mírný vliv antidepresivní, po čaji z ní se brzy a hluboce usíná. Na sliznice působí ochranně, takže je velice vhodná pro doplňkovou léčbu žaludečních a dvanácterníkových vředů.
Pelargónie růžová Pelargónie růžová Pelargónie růžová

Botanický popis a pěstování:

Pelargónie růžová je domácí pokojová rostlina, dorůstající ve vhodném květináči až 3/4 metru výšky. Hluboce rozeklané listy, typické pro většinu druhů z čeledi kakostovitých, mají velice příjemnou, jemně citrónově růžovou vůni. Kvete růžově, přičemž dva horní korunní plátky květu jsou mohutnější než plátky dolní. Květe v květnu a červnu, někdy ještě i v říjnu a listopadu. Plody jsou podlouhlé se zobáčkem a více semínky.Pelargónie má ráda slunečnou, dobře větranou půdu. Rozmnožujeme ji výsevem semen v prosinci nebo brzy na jaře. V případě jarního rozmnožování pomocí řízků užíváme přezimované rostliny. Vzešlé rostlinky přesazujeme do samostatných kořenáčů a zaštipujeme je, jakmile dosáhnou výšky 15 cm. Pokud je máme přes léto venku, při přenášení na zimu do domu odřízneme horní třetinu rostliny.

Sběr a používané části:

Předmětem sběru jsou listy, sbírané těsně před otevřením květů.

Způsob použití:

Formou klyzmat může léčit i vředová onemocnění tlustého střeva. V podobě čaje, ale zejména inhalačně léčí průdušky, má silný vliv protizánětlivý a tlumí suchý neproduktivní kašel. Jemně podrcený list drogy, vložený jako tampon do vnějšího zvukovodu, vyléčí začínající ušní zánět.Zevně působí pelargónie antisepticky, například kašovitý obklad z čerstvých listů může dobře posloužit při revmatických bolestech.Velmi vhodné je používání pelargónie k inhalacím, a to po všech stránkách. Kdykoli si totiž můžeme utrhnout čerstvé listy, rozmělnit je a vhodit do horké vody. Tím jej jejich příprava k inhalaci hotová. Vlastní inhalace, kterou je vhodné provádět jednou nebo dvakrát denně, by neměla trvat déle než 5 až 10 minut. Inhalace tlumí kašel, dráždění v hrdle a dezinfikuje dýchací cesty.

Zajímavosti:

Geraniová silice má bohaté využití především v aromaterapii. Používáme ji k lehkým masážím podbřišku při předmenstruačním napětí. Při zadržování moče lehce masírujeme ledviny. Dále můžeme silici používat při kožních zánětech, na opary a na suchou pokožku. Přidáváme jí také k masážním olejům, používaných pro celkové uklidnění. Celkově silice osvěžuje, uvolňuje a zklidňuje.


„Informace v tomto odstavci převzaty z publikací: J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin I. – VII díl.“


Doporučené položky