Úvodní stránka > Detail zboží >

Detail zboží

Dangšen 50 ml - výluh z bylin

Dangšen 50 ml - výluh z bylin
Tento produkt je vhodný na příznaky:Astma, Ledviny, Zánět střev
Výrobce:Naděje
Balení:50 ml
Dostupnost:na objednávku
Záruka:-
Kód:T5
Cena:99,-
Koupit


Popis:

Odborná literatura uvádí tyto účinky: ovlivňuje astma a horečnaté stavy, zvyšuje libido a potenci u obou pohlaví, prohlubuje spánek, zlepšuje zánětlivé stavy střev a ledvin, zvyšuje množství červených a snižuje počet bílých krvinek a zlepšuje prokrvení mozku. Řeší: anemie, chudokrevnost, krev a krvetvorba, krevní tlak nízký, leukémie, zánět střev.

Dangšen

  • Latinský název: Codonopsis pilosula Wall.
  • Účinně pomáhá při: Droga má obdobné účinky jako ženšen, avšak s nižším efektem. Droga výrazně ovlivňuje astma a horečnaté stavy, zlepšuje libido i potenci u obou pohlaví, celkově stimuluje a posiluje, přitom však prohlubuje spánek. Pomáhá při zánětech střev a ledvin, příznivě ovlivňuje diabetes II. typu. Zvyšuje počet červených a snižuje počet bílých krvinek. Zvyšuje krevní tlak. Má také poměrně značný účinek protinádorový. V tradičním čínském lékařství se využívá i naťová droga, a to ke zlepšení trávení, ke zvýšení odolnosti organismu, k povzbuzení krevního oběhu a k celkovému zvýšení vitality.
Dangšen Dangšen Dangšen

Botanický popis a pěstování:

Dangšen neboli také Pazvonek chloupkatý je vytrvalá liána, 2 až 3 metry dlouhá, s masitým, mrkvovitým kořenem, zbarvením i vůní nápadně připomínající slavnější ženšen. Stonek má tmavofialový, s řídkými chloupky, které později ztrácejí. Listy jsou oválně vejčité a zašpičatělé, zvonkovité květy světle zelené a vně fialově skvrnité. Semeník je složen ze tří plodolistů a dozrává v tobolku, pukající otvory pod horním okrajem mezi žebry. Tobolka obsahuje velké množství drobných a lesklých hnědých semen. Rostlina je domovem v Číně, Japonsku, Indii a jihovýchodní Asii.Pěstování dangšenu je možné i v našich klimatických podmínkách. Semena je třeba vysévat nejpozději počátkem dubna do vytápěného skleníku, ale v květnu kolem "zmrzlých" lze výsev provádět i venku. Půda by měla být dostatečně propustná a zásobená živinami. V počátečním období po přesazení a na konci vegetace rostlinám výrazně škodí nadbytek vláhy. V prvním roce rostliny vytvářejí málo nadzemní hmoty a zpravidla ani nekvetou. Teprve v dalším roce je třeba připravit jim jednoduché opory, po kterých by se mohly rostliny pnout. Rostliny určené k produkci semen je třeba umístit do pěstitelského zařízení, například do foliovníku, jinak by semena nedozrála.

Sběr a používané části:

Drogou je kořen a je možno je sbírat již jednoleté, protože otázka jejich přezimování není ještě zcela vyřešena. Proto je vhodné kořeny určené k dalšímu pěstování raději hned po prvních mrazících vyrýpnout ze země a uskladnit ve sklepě v pískovém záhonu, podobně jak uschováváme v domácnostech kořenovu zeleninu.Nejvyšší výnosy kořenů získáváme z tříletých rostlin, které se sklízejí pozdě na podzim, nejčastěji v průběhu října, nebo počátkem jara příštího roku, dokud rostliny neraší.

Způsob použití:

Nejvhodnějším lékovou formou je tinktura. Kořenovou drogu podáváme především formou tinktury, drogu naťovou pak formou nálevu. Při užití čajové formy dáváme přednost vmíchávání drogy do směsí. Doporučená dávka je 10 - 30 g suché drogy denně, která se nejčastěji užívá ve dvou dávkách na lačno.

Zajímavosti:

Dangšen se využívá jako náhrada ženšenu a často se označuje jako "ženšen chudých".V čínské dietetice má kořen tohoto druhu značný význam a najdeme jej v mnoha receptech. Jedním z důvodů je vysoký obsah inulinu, dalším pak skutečnost, že posiluje oslabené žaludeční funkce a nedostatečnou funkci sleziny a povzbuzuje chuť k jídlu.Kořeny je možno rovněž kandovat, nakládat do medu nebo z nich vyrábět alkoholické nápoje.


„Informace v tomto odstavci převzaty z publikací: J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin I. – VII díl.“


Doporučené položky