- NOVINKY
- KLUBOVÉ SLUŽBY
- SLUŽBY ČLENŮ KLUBU
- ZELENÁ LÉKÁRNA
- Tinktury
- Bylinné čaje
- Bezalkoholové tinktury
- Masti
- Doplňky stravy
- Bylinné extrakty - tobolky
- Šťávy
- Koloidní přípravky
- Ájurvéda
- Ruská medicína
- Dle výrobců
- Ochranné prostředky
- ZDRAVÁ STRAVA
- PŘÍRODNÍ KOSMETIKA
- EKO DROGERIE
- ŽIVODARY
- DOMÁCÍ LÁZNĚ
- RELAX
- KNIHY
- DOMÁCÍ KAVÁRNA & ČAJOVNA
- ZAHRADA
- ÚTULNÝ DOMOV
- HRY & ZÁBAVA
- VALAŠSKÁ RUKODĚLNÁ TVORBA
- PROPAGAČNÍ MATERIÁLY
Detail zboží
Pupalka dvouletá - výluh z pupenů 50 ml

Tento produkt je vhodný na příznaky: | Ateroskleróza, Menstruace, Paměť |
Výrobce: | Naděje |
Balení: | 50 ml |
Dostupnost: | skladem |
Záruka: | - |
Kód: | P58 |
Popis:
Odborná literatura uvádí tyto účinky: zlepšuje látkovou výměnu, kožní poruchy vč. lišejů, ovlivňuje příznivě předmenstruační syndrom, zmírňuje problémy při roztroušené skleróze. Dále řeší: akné, krevní vysoký tlak, menstruace, mozek, paměť, mozková nrtvice, premenstruační syndrom, roztroušená skleróz, oč, sluch.Pupalka dvouletá
- Latinský název: Oenothera biennis
- Účinně pomáhá při: Pupalkový olej je velmi účinným potravním doplňkem, který může být úspěšně použit v léčbě dlouhé řady onemocnění. Plně prokázáno je významné zlepšování stavu nemocných, trpících například atopickým ekzémem, kterým v dnešní době trpí především děti. Taktéž léčba se jeví velmi nadějně - pupalkový olej se vedle čaje z kořene sarsaparilly může stát základním lékem. Další plně prokázanou indikací je užití oleje v léčbě tzv. PMS - prementruačního syndromu, který trápí měsíc co měsíc mnoho žen a je u značného procenta žen moderní kletbou. Jedná se o předmentruační bolesti a křeče, doprovázené depresemi. Dobrých výsledků je dosahováno při léčbě roztroušené sklerózy, zejména v počátečním stadiu. V každém případě brzdí rozvoj nemoci a oddaluje vznik závažnějších pohybových potíží. Olej snižuje hladinu cholesterolu a hodnoty krevního tlaku, při současném zpomalování srážlivosti krve, a je tak výborným preventivním prostředkem všech cévních chorob, především anginy pectoris, ischemie myokardu a ischemie končetin, a snižuje nebezpečí vzniku náhlých příhod mozkových. Kromě "uznávaných" účinků můžeme ještě doporučit příznivý vliv oleje na padání vlasů. Zde je ovšem třeba systematické vnitřní užívání. Dále mizí nepříjemný pocit mravenčení v nohách i rukách, zejména u starších lidí. Dochází také ke zlepšení sluchu, zraku i paměti. A v neposlední řadě zahání nepříjemný zápach potu.



Botanický popis a pěstování:
V prvém roce vyhání pupalka dvouletá z řepovitého kořene chumáč přízemních, podlouhle vejčitých listů. Ve druhém roce pak vyrůstá přímá, hranatá, až 1 metr vysoká lodyha s vejčitě kopinatými, střídavými listy, které jsou zpravidla přisedlé. Žluté květy sedí jednotlivě v úžlabinách listů a jsou složeny ze čtyř plátků. Květ, který svou stavbou poněkud připomíná květ divizny, a také za něj bývá obvykle zaměňován, se rozvíjí od června do září v podvečer kolem šesté hodiny a přitom mírně voní. Životnost květu nepřekračuje 24 hodin. Plodem je čtyřpouzdrá, čtyřhranná, jehlancovitě protáhlá tobolka, obsahující až 300 lysých semínek. Na jedné rostlině nacházíme často až 100 semenných tobolek. Vzhledem k večernímu rozkvétání je pupalka také lidově zvána "noční svíce".Pupalka je běžnou rostlinou strání, křoví, ale i říčních břehů. Dříve se pěstovala pro jedlý kořen, který platil za poměrně výživnou zeleninu. Sbíral se výhradně v prvním roce života byliny. V současnosti se rozšiřuje pěstování pupalky na semeno.
Sběr a používané části:
Předmětem sběru je květ. V popředí zájmů farmakologů je v současnosti především semeno.Semeno obsahuje totiž velmi kvalitní olej s výraznými fyziologickými účinky.
Způsob použití:
Pupalkový olej je v současnosti v běžné nabídce lékáren, a to od nejrůznějších výrobců, zpravidla v podobě želatinových tobolek a pod různými názvy. Dávkování se bude řídit podle hmotnosti kapsle, resp. její náplně, přičemž průměr činí 6 až 8 tobolek denně.
Zajímavosti:
Pupalka pochází z americké Virginie. Do Evropy byla zavlečena v roce 1614 a rychle zdomácněla. V roce 1919 byla zjištěna cenná kyselina mamlinovlenová. V roce 1911 prohlásil botanik Wilhelm, že jedna libra kořene pupalky dodá člověku více síly než 200 liber hovězího masa. V USA byly původně využívány listy pupalky, hlavně proti nejrůznějším kožním afektům. Spolu s kořenem byly listy využívány při léčbě atopických projevů, astmatu atd. Používaly se nálevy, odvary i obklady. Teprve v posledních letech došlo k rozšíření užívání oleje.
„Informace v tomto odstavci převzaty z publikací: J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin I. – VII díl.“
Doporučené položky
2025 © Jarilo, jarilo@volny.cz
webdesign: Jarilo, eshop: Synetix