MUDr. Tomáš Lebenhart - Dvě zprávy - Homo sapiens je před vyhynutím?

Dvě zprávy


Zde je ta špatná. Druh homo sapiens je před vyhynutím. Klid - promluvíme si o tom. A taky (jak už to bývá) bude i zpráva dobrá. A navíc, dobře víme, že hra na dobré a špatné je jen velká iluze naší mysli. Velkolepé mysli člověka chápajícího...

Rozdejme si karty tedy. Základní potíž a „nedorozumění“ je v tom, že člověk rozumný má spoustu vědomostí, strachů a iluzí. Základní strach člověka spoléhajícího na rozum a logiku je: Je Vesmír spolehlivý? Funguje? Má mě rád? Základní iluze a kořen všech nezdarů je neustálý pocit oddělenosti. Jednak od zdroje Života - o kterém nic nevím, ale (rozvážně) připouštím, že tady asi něco je… Toto opravdu říkávají lidé, kteří se považují za inteligentní. A tedy dále od ostatních lidí.

Z tohoto omylu pramení zákonitá kaskáda našeho utrpení. A strach opravdu není vhodným parťákem pro životní pouť… A tak nás, chápavé (latinsky sapiens) lidi provází mnoho energií, které nejsou příjemné a např. ezotericky či holisticky psychologové je nazývají stíny. Náš život se tak s trochou humoru stává takovou stínohrou. To je stav tzv. civilizované společnosti. Tato společnost je těžce nemocná. Kriticky…

Jedna z možností, jak se na tento problém podívat a snad ho i „pochopit“ je, říci si něco o inteligenci. Inteligence sama o sobě není problém. Problém může být, pokud na ni spoléháme a dovolíme jí, aby se nám stala kormidlem i radarem na cestě. Vždy vede do slepé uličky, spolehlivě ztroskotáme. Mluvím o inteligenci, v užším smyslu, v němž jsme zvyklí tuto kvalitu chápat. Klasičtí psychologové pomocí speciálních testů měří rozumové schopnosti. Souhrnný výsledek nazývají inteligenční kvocient - tedy obecně známou zkratkou IQ (v angličtině psáno quotient). Já již jen, jak o tom píši, pociťuji nepříjemné mrazení - možná i vy… A dále posuzují tzv. pásma. A mají na to body. 100 bodů je „normálka“, 70 již lehká debilita, nad 140 genialita, atd. Na rozhraní střední a těžké debility (pak je směrem dolů imbecilita a idiocie - pro vaši orientaci) považují jedince za neschopného samostatného života. To byl tedy malý exkurz do světa inteligence z hlediska inteligence…

Pointa je v tom, že ani genialita nemůže zajistit samostatné „zvládnutí“ života a nevede ke spokojenosti, prosperitě a smysluplnosti žití. Co je tedy dalšího ve hře? Mnozí jistě vědí či tuší - tzv. emoční inteligence (EQ). Tato energie je pro kvalitu života mnohem důležitější. A potíž je v tom, že čím máme vyšší IQ, tím méně si to dokážeme připustit. Naše mysl se tak stává pastí. Nesrovnatelně více psychopatických problémů (úzkosti, fobie, neurózy, deprese, afektivní poruchy, vyhoření) se vyskytují mezi tzv. inteligentními lidmi. Intelekt - tedy inteligence pojatá rozumově nikomu nezajistí radostný a zdravý život. Jedním ze základních mentálních rysů sečtělého, rozumného člověka je vážnost, převlečená za serióznost či důkladnost, nebo třeba odpovědnost. Holá pravda je, že se jedná o samolibost a ješitnost, pokud není tato energie vyrovnána - nebo raději převážena, přirozenou inteligencí srdeční čakry. Šťasten a požehnán ten (i jeho okolí), který svůj rozum zapřáhne do služeb lásky - tedy mozek slouží srdci. Patologie homo sapiens spočívá v tom, že je tomu právě naopak… „Špatná zpráva“ je o tom, že cca 80% lidstva se z hlediska EQ pohybuje v pásmu střední až těžké debility! Včetně tzv. elit, tj. vysokých politiků, náboženských hodnostářů i vědců a lékařů. Tedy kormidelníků i kapitánů. Tvrdá realita. Přežíváme jen nekonečné laskavosti a trpělivosti milujících…

Tu druhou (dobrou) zprávu se dozvíte na mé přednášce, pokud se tedy dostavíte. Uvedu samozřejmě zdroje, z kterých jsem nabyl tohoto přesvědčení, můžeme diskutovat… Vyloženě se na vás těším…

MUDr. Tomáš Lebenhart

www.homeopat.mypage.cz

Autor článku bude na toto téma přednášet na festivalu Miluj svůj život v Praze v neděli 28.10.2018 v Učebně A od 13.00 hod.

Tento článek může být šířen pouze v nezměněné podobě, včetně jména lektora a této poznámky.